Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Google Shopping - co to jest i jak działają Zakupy Google?

Google Shopping – co to jest i jak działają Zakupy Google oraz reklamy produktowe Google Ads?

Google Shopping, znane również jako Google Zakupy, to platforma e-commerce, która działa jako rodzaj zaawansowanej wyszukiwarki produktów, umożliwiając użytkownikom szybkie znalezienie pożądanych produktów w sieci bezpośrednio poprzez wyszukiwarkę Google. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej wspomnianej platformie, a także reklamom, które jako reklamodawca możesz na niej wyświetlać.

Platforma Google Zakupy

Google Zakupy to usługa, która pozwala sprzedawcom prezentować swoje produkty bezpośrednio w wynikach wyszukiwania Google, oferując zarówno sprzedawcom, jak i klientom szereg korzyści. Dla konsumentów oznacza to łatwiejszy dostęp do informacji o produkcie, w tym ceny, dostępności i recenzji, co pozwala na dokonanie świadomego wyboru bez konieczności odwiedzania wielu różnych stron internetowych.

Platforma Google Zakupy

Szczególnie interesującym rozwiązaniem dla reklamodawców jest możliwość wykorzystania Google Shopping do wyświetlania płatnych reklam produktowych, które należą do najskuteczniejszych możliwości wyświetlania reklam, z jakich mogą skorzystać właściciele sklepów internetowych. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Kampanie produktowe – zalety

Reklamodawca ma do wyboru różne typy kampanii Google Ads, którymi może promować swoje produkty i usługi. Kiedy warto skorzystać akurat z kampanii produktowych? Przede wszystkim wtedy, kiedy prowadzi sklep internetowy i ma wiele produktów w ofercie, nie jest to więc kampania polecana dla usługodawców.

Oto główne zalety kampanii produktowych:

  • Możliwość szybkiego utworzenia reklam dla wielu produktów z oferty Twojego sklepu.
  • Ograniczenie mało wartościowych kliknięć użytkowników dzięki wyświetlaniu ceny i wyglądu produktu.
  • Wyświetlanie się ponad reklamami tekstowymi w wyszukiwarce i w zakładkach Produkty i Zakupy.
  • Możliwość wyróżnienia się na tle konkurencyjnych sklepów z mniej atrakcyjną ofertą.
  • Wyświetlanie reklam użytkownikom aktywnie szukającym danego produktu, którzy są potencjalnie zainteresowani zakupem.
  • Możliwość wyboru pomiędzy standardową kampanią produktową a kampanią Performance Max – każda z nich posiada swoje zalety.

Kampanie produktowe - największe zalety

Wszystko to sprawia, że spośród wszystkich typów kampanii Google Ads, jakimi możesz promować swój sklep internetowy, kampanie produktowe przeważnie należą do jednych z najskuteczniejszych. Zalety charakterystyczne dla kampanii produktowych stają lepiej widoczne przy porównaniu ich z innym typem kampanii. Dlatego przyjrzyjmy się, jak wypadają kampanie tego typu w porównaniu z chyba najpopularniejszym typem reklamy Google Ads, czyli z kampaniami tekstowymi w wyszukiwarce Google.

Kampanie produktowe vs kampanie tekstowe Google Ads

Reklamy tekstowe w wyszukiwarce (tzw. linki sponsorowane) pojawiają się w odpowiedzi na słowa kluczowe wpisane przez użytkownika. Składają się z nagłówka, tekstu, adresu URL, a czasem również zdjęcia, loga i dodatkowych elementów, takich jak numer telefonu, adres czy linki do różnych podstron reklamowanej witryny. Można wykorzystywać reklamy tekstowe do promowania produktów sprzedawanych przez Twoją firmę, jednak zazwyczaj nie są one w tym tak skuteczne jak reklamy produktowe. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na fakt, że reklamy produktowe każdego z Twoich produktów tworzone są automatycznie na podstawie feedu produktowego.

Interesują Cię kampanie Google Ads?

Stworzenie reklam tekstowych reklamujących konkretne produkty sprzedawane przez sklep internetowy jest znacznie bardziej czasochłonne, ponieważ dla każdego produktu trzeba wtedy tworzyć oddzielną reklamę, włącznie z tekstem reklamy i nagłówkami. W przypadku serwisów mających w ofercie setki czy tysiące produktów, takie rozwiązanie jest wysoce niepraktyczne. Drugą zaletą reklam produktowych jest konsekwentne wyświetlanie zdjęcia i ceny reklamowanego produktu, czyli być może najważniejszych elementów reklamy. Elementy te można dodać w kampaniach tekstowych, jednak w niektórych umiejscowieniach Google może pominąć ich wyświetlanie i wyświetlać reklamy Twoich produktów bez dodanych przez Ciebie zdjęć i rozszerzenia z ceną – jako reklamodawca nie masz nad tym pełnej kontroli.

Reklamy produktowe, a reklamy tekstowe - różnice

W porównaniu do reklam tekstowych w wyszukiwarce Google, dużą zaletą Google Shopping jest wartość, którą prezentuje odbiorcy. Wyświetlając mu reklamy w odpowiedzi na wyszukiwane przez niego frazy, pozwalasz mu na szybkie zweryfikowanie, czy Twój produkt spełnia jego oczekiwania. Cena produktu wyświetlana w reklamie pozwala z kolei ograniczyć liczbę kliknięć od osób, które i tak nie zdecydowałyby się na zakup produktu ze względu na cenę – jako, że Google pobiera opłatę za każde kliknięcie Twojej reklamy, ograniczenie liczby przypadkowych kliknięć pozytywnie przekłada się na efektywność kosztową tego typu kampanii.

Inną zaletą w porównaniu do reklam w wyszukiwarce jest proste i szybkie przygotowanie reklam. Reklamy produktowe są przygotowywane w sposób wysoce zautomatyzowany, jako że zaciągają dane z feedu produktowego Twojego sklepu internetowego. Oczywiście wymaga to najpierw stworzenia feedu produktowego, co powinno jednak przysporzyć większych trudności – więcej informacji na temat tego kroku możesz znaleźć tutaj. W porównaniu do reklam tekstowych w wyszukiwarce nie musisz wymyślać tekstów reklam.

Nie oznacza to jednak, że reklamodawcy powinni zupełnie pominąć korzystanie z reklam tekstowych w wyszukiwarce Google. Dobrze przygotowane reklamy tego typu ciągle mogą przynosić dobre efekty – każda branża rządzi się wszak swoimi prawami. Warto eksperymentować z różnymi typami kampanii i weryfikować, jak działają w odniesieniu do Twojej firmy.

Jak uruchomić kampanię produktową?

Jeśli chcesz uruchomić kampanię wyświetlającą produkty z Twojej oferty, pierwszą rzeczą, której potrzebujesz, jest plik produktowy, znany też jako feed produktowy. Zazwyczaj ma on postać pliku CSV lub XML i zawiera informacje o produktach dostępnych w Twoim sklepie, które będą niezbędne do wyświetlania reklam. Informacje zawarte w pliku produktowym to między innymi nazwa produktu, jego opis, zdjęcie oraz link do produktu w Twoim sklepie. Istnieje kilka sposobów tworzenia pliku produktowego. Jednym z popularniejszych jest użycie do tego celu dedykowanej wtyczki dostępnej na platformie, na której działa Twój sklep internetowy. Po utworzeniu pliku produktowego przychodzi czas na przesłanie go do Google Merchant Center. Po wykonaniu tego kroku Twój plik produktowy będzie możliwy do wykorzystania w reklamach produktowych. Bardziej szczegółowo możesz przeczytać o tym procesie tutaj.

Jak uruchomić kampanie produktową?

Po wykonaniu powyższych kroków, możesz już przejść do utworzenia kampanii Google Ads. Po kliknięciu przycisku „Utwórz kampanię” staniesz przed ważnym wyborem: na jaki typ kampanii się zdecydować? Klikając na opcję „Kampania produktowa” otrzymasz wybór pomiędzy standardową kampanią produktową a kampanią typu Performance Max. Istnieje między nimi kilka bardzo istotnych różnic, których warto być świadomym przed zdecydowaniem się na któryś z tych typów kampanii. Przyjrzyjmy im się zatem nieco bliżej.

Standardowa kampania produktowa a kampania Performance Max – którą wybrać?

Pierwszą różnicą pomiędzy wspomnianymi typami kampanii jest to, gdzie będą wyświetlały się reklamy. W przypadku standardowych reklam produktowych reklamy będą wyświetlać się w wynikach wyszukiwania Google. Z kolei kampania Performance Max pozwala wyświetlać reklamy również w innych źródłach, między innymi w sieci reklamowej Google czy na Youtubie. Jeśli chcesz wyświetlać reklamy we wspomnianych miejscach, należy zadbać o materiały reklamowe dostosowane do kanałów, w których będziesz wyświetlać reklamy, w tym nagłówki, obrazy, teksty reklam, logo firmy czy wideo. Jednym z plusów takiego rozwiązania jest fakt, że część Twoich reklam będzie wyświetlać się niczym treści spersonalizowane i wyświetlać reklamy remarketingowe użytkownikom na podstawie ich wcześniejszej aktywności. Możesz też jednak (przynajmniej póki co) utworzyć kampanię Performance Max bez dodatkowych komponentów, wyłącznie z plikiem produktowym.

Standardowa kampania produktowa a kampania Performance Max – którą wybrać?

Drugą istotną różnicą między tymi dwoma typami kampanii jest poziom kontroli, jaką posiadasz nad wyświetlanymi reklamami. Standardowe kampanie produktowe pozwalają Ci m.in. ustawić maksymalną stawkę CPC, jaką zapłacisz za kliknięcie reklamy każdego produktu na danym urządzeniu czy łatwo dodać wykluczające słowa kluczowe, na które nie chcesz wyświetlać reklam. Z kolei kampania Performance Max działa w sposób wysoce zautomatyzowany. Sama dobiera stawki za kliknięcie, a dodanie wykluczeń słów kluczowych możliwe jest tylko na poziomie całego konta, a nie kampanii.

Kampania produktowa a remarketing

Osobną kwestią związaną z kampaniami produktowymi jest remarketing, czyli możliwość wyświetlania spersonalizowanych reklam użytkownikom, którzy trafili już wcześniej na Twoją stronę bez dokonania konwersji. Kampania Performance Max jest w stanie wyświetlać użytkownikom tego typu lepiej dopasowane reklamy oparte na ich wcześniejszych działaniach wobec Twojej strony, czyli w pewien sposób „śledząc” i wyświetlając im reklamy na stronach należących do Google Display Network, czyli m.in. na dużych i znanych portalach informacyjnych i hobbystycznych. Remarketing bazuje na tzw. plikach cookie, wykorzystywanych do gromadzenia informacji o użytkownikach, utrzymywania usług Google i wyświetlania danych o ruchu na stronie na platformach analitycznych w rodzaju GA4. W przypadku standardowej kampanii produktowej będziesz musiał utworzyć oddzielną kampanię w sieci reklamowej Google, żeby prowadzić remarketing. Jest to bardziej czasochłonne, ale daje Ci większą kontrolę nad reklamami.

Google Shopping – podsumowanie

Podsumowując, Google Shopping oferuje sklepom internetowym możliwość zwiększenia sprzedaży i widoczności w wynikach wyszukiwania Google, przede wszystkim dzięki możliwościom wyświetlania reklam produktowych. Jest to potężne narzędzie e-commerce, które z właściwym podejściem może znacząco przyczynić się do rozwoju Twojego biznesu. Wykorzystanie reklam produktowych może być kluczowym elementem strategii marketingowej dla wielu e-sklepów, niezależnie od ich wielkości czy branży.

Porozmawiajmy o możliwościach rozwoju
Twojego biznesu.